Егоїзм у психології: поняття та вплив на особистість

Егоїзм – це поняття, яке зберігає в собі безліч відтінків та різних значень. З погляду психології, егоїзм – це домінуюча риса особистості, що виражається у прагненні задовольняти свої потреби й інтереси, не звертаючи особливої ​​уваги інших людей.

Хоча егоїзм насамперед асоціюється з негативними рисами, його сутність у психологічному контексті далеко не однозначна. Деякі дослідники вважають, що егоїзм є незамінною складовою нашої психологічної природи та неминучим елементом взаємодії з іншими людьми. Він допомагає нам захиститися та вижити в умовах конкуренції та обмеженості ресурсів.

Проте егоїзм може проявитися у різних формах, від досить нормального і мотивованого піклуванням про себе та своє благополуччя до патологічного, що призводить до порушення соціальних відносин та конфліктів. Важливо відзначити, що егоїзм не є незмінною та невиліковною рисою особистості. Він може бути обумовлений різними факторами, включаючи довкілля і виховання, і змінюватись в залежності від обставин і ситуацій, в яких перебуває людина.

Цікаво, що ступінь і характер егоїзму у людей може сильно відрізнятися, і деякі індивіди можуть поєднувати в собі егоїстичні і альтруїстичні риси. Егоїстична поведінка може бути джерелом внутрішнього задоволення, але вона також може негативно позначитися на відносинах з оточуючими людьми. Психологи вважають, що найбільш повноцінною та здоровою формою розвитку особистості є егоїзм, збалансований з умінням емпатії та піклування про інших.

Що таке егоїзм з погляду психології
ЕгоїзмВизначенняПрояви
Психологічний егоїзмПоведінка, заснована на сильний інтерес до своєї особистої вигодиІгнорування чужих потреб та інтересів, прагнення отримати максимальну вигоду для себе
Філософські підходиПринципи егоїзму в Ayn Rand's Objectivism і Friedrich Nietzsche's philosophy
ЕгоцентризмЕгоїстичне мислення, при якому індивід вважає свої інтереси та точку зору найважливішимиНевміння співчувати іншим, брак емпатії, придушення думок та потреб інших людей

Відповідно до Вікіпедії, розумний егоїзм полягає в уміння людини вирішувати свої проблеми, не обмежуючи при цьому права і свободи інших членів соціуму.17 січ. 2014 р.

Що таке егоїзм насправді?

егоїзм (др. -грец. ἐγώ, лат. ego – «я») – поведінка, що цілком визначається прагненням людини до власної користі, вигоді.

У чому причина егоїзму?

У психології причиною егоїзму вважають прояви хибного его. Це психічна оболонка душі, частина розуму чи компонент психіки, який закладено генетичному чи сформований вихованням. Взяти егоїзм під контроль можна лише з допомогою усвідомленості.

Як це егоїстична людина?

Значення людина, пройнята егоїзмом, тобто надмірно піклується про власну користь, вигоду, що ставить свої інтереси вище за інтереси інших людей ◆ Немає прикладу вживання (див.