Що таке гідрогенізований тригліцерид?

Відбувається гідрогенізація ненасичених тригліцеридів і жирних кислот важливий процес, у якому ці матеріали хімічно змінюються, щоб змінити їхні фізичні та хімічні властивості. Зазвичай це здійснюється каталітичним відновленням ненасичених подвійних зв’язків газоподібним воднем під високим тиском.

Подвійні зв’язки, присутні в ненасичених тригліцеридах, можуть бути гідрогенізовані перетворювати олії (рідкі) на маргарин (тверді). При окисленні жирних кислот можуть утворюватися сполуки з неприємним запахом. Це окислення можна звести до мінімуму додаванням антиоксидантів.

Але це це не означає, що повністю гідрогенізовані рослинні олії, такі як ріпакова та соєва (як показано на етикетці JIF), шкідливітеж. Насправді ці олії не містять транс-жирів, але служать такій самій меті, що й PHO, зокрема зменшують прогірклість (і збільшують термін придатності) і запобігають виділенню олії.

Дуже високий рівень тригліцеридів у крові, більше 500 мг/дл, може підвищити ризик раптового набряку підшлункової залози, що називається гострим панкреатитом. Дуже високі рівні також можуть призвести до змін у кровоносних судинах очей, через що судини виглядають інакше, ніж зазвичай. Цей стан називається ліпемією сітківки.

Виробники все ще можуть використовувати повністю гідрогенізовані олії у своїх виробничих процесах. однак, продукти, що містять ці олії, все ще не є здоровим варіантом, тому людям слід намагатися їх уникати. Найпростіший спосіб уникнути гідрогенізованої олії – це уникати оброблених харчових продуктів.

Які приклади гідрогенізованих жирів? Кокосове масло і пальмова олія часто включаються як повністю гідрогенізовані жири в харчові інгредієнти. До того, як FDA визнало частково гідрогенізовану олію небезпечною, частково гідрогенізована соєва олія була поширеним харчовим інгредієнтом.