Що таке нова модель сил НАТО?

На Мадридському саміті в червні 2022 року лідери НАТО дали зелене світло переходу до нової моделі збройних сил (NFM) протягом 2023 року. Оголошена мета: створити групу з 300 000 військових у стані високої готовності (на відміну від приблизно 40 000 сьогодні) і попередньо призначити їх конкретним планам оборони.

Країни-члени НАТО перебувають у процесі драматичних змін у структурі сил Альянсу, які побачать Сили реагування НАТО (NRF) замінені на трирівневу структуру збройних сил Альянсу, включаючи Сили реагування Альянсу (ARF), і все це призначено для кращого захисту та стримування.

Відповідно до Порядку денного НАТО на період до 2030 року та зобов’язань щодо посилення стійкості до 2021 року, Стратегічна концепція до 2022 року наголошує на важливості прийняття більш інтегрованого та краще скоординованого підходу до стійкості в Альянсі, зокрема проти російського примусу, а також у підтримці партнерів по НАТО для протидії зловмисникам. ..

Союзні сили реагування НАТО (ARF) є стратегічні сили високої готовності, здатні діяти в різних областях. Він надає багатодоменні сили з усього Альянсу для досягнення ефекту в більш короткий термін, ніж це було можливо раніше.

«Генерація сили» є процес, за допомогою якого члени Альянсу та потенційні країни-партнери надають ресурси для персоналу та обладнання, необхідного для виконання схвалених Північноатлантичною радою операцій і місій. Національні столиці приймають остаточне рішення про те, чи брати участь в операції чи місії під проводом НАТО.

Стратегічна концепція до 2022 року описує середовище безпеки, з яким стикається Альянс, підтверджує його цінності та визначає ключову мету НАТО щодо забезпечення колективної оборони для своїх союзників. Крім того, у ньому визначено три основні завдання НАТО: стримування та оборона; запобігання кризовим ситуаціям та управління ними; та кооперативна безпека.