Що таке школа буддизму Абхідхарма?
Санскритський термін абхідхарма означає доктринальний коментар, один із трьох розділів буддійського канону, інші дві сутри та віная (правила монастирської дисципліни). Двадцять шкіл хінаяни в Індії, зокрема Сарвастівада, створили твори абхідхарми.
Абхідхамма є збірка вчень або сутт, які, по суті, формують буддистську карту розуму. Це третій розділ Палійського канону, або Тріпітаки, збірки священних писань, приписуваних історичному Будді, який є центральним у школі буддизму Теравада.
На додаток до захисту свого вчення, Абхідхарма відкриває нові горизонти для класифікації та аналізу феноменів буття. Одним із його основних аспектів є його зосередитися на таксономії всього спектру існування з точки зору остаточних реальностей, які називаються дхармами (факторами, явищами).
З точки зору Абхідхарми, людина, зрештою, є лише розумом і матерією (nāma-rupa) або сукупністю п’яти агрегатів (pañca-skandhas), а саме: матерія (rūpa), відчуття (vedanā), сприйняття (sañjñā), розум формування (saṁśkāra) і свідомість (vijñāna).
Абхідхамма Пітака складається з хвилинного аналізу розуму та матерії на їхні основні елементи. Це дає розуміння вчення непостійність і не-я (anicca і anatta). Надаючи етичну основу психічним станам, воно показує, як виникають страждання (дуккха) і як їм можна покласти край.
В Абхідхаммі, очевидна безперервність розуму піддається мікроскопічному розтину і виявляється ілюзією. Цей крок мав наслідком перенаправлення уваги від пошуку невимовного «я» до розуму в його конкретній дійсності. Власна зосередженість Будди на розумі була переважно прагматичною.