Що таке транспорт вірусу сказу?
Загальновизнано, що поширення вірусу сказу (RABV) відбувається лише через ретроградний аксональний транспорт. Однак приклади антероградного поширення RABV у периферичних нейронах, таких як
(DRG) нейрони вказують на можливий двонаправлений транспорт за допомогою неохарактеризованого механізму.
Зазвичай передається вірус сказу через укус. Тварини, які найбільш ймовірно передають сказ у Сполучених Штатах, включають кажанів, койотів, лисиць, єнотів і скунсів.
Сказ заражає ссавців, включаючи собак, котів, худобу та дику природу. Сказ передається людям і тваринам через слину, зазвичай через укуси, подряпини або прямий контакт зі слизовою оболонкою (наприклад, очі, рот або відкриті рани). Після появи клінічних симптомів сказ є практично 100% летальним.
RABV передається через укус інфікованої тварини. Він потрапляє в нервову систему через руховий нейрон через нервово-м’язове з’єднання або через чутливий нерв через нервові веретена. Потім він рухається від одного нейрона до іншого, вздовж спинного мозку до головного мозку та слинних залоз.
Вірус сказу нейротропний; він отримує доступ до нервової системи через оголені синапси периферичних нервів у ранах від укусів. Вірус подорожує від точки входу по периферичних нервах до центральної нервової системи (ЦНС), де реплікація вірусу зростає експоненціально.
Ризик інфікування після контакту зі скаженою твариною становить приблизно 15%, але він різний (від від 0,1% до 60%) в залежності від факторів впливу укусу.