У чому сенс вагонів з відкритими колесами?

Нижча вага гоночного автомобіля з відкритими колесами дозволяє краща продуктивність. Хоча вплив повітряного потоку на колеса викликає дуже високий аеродинамічний опір на високих швидкостях, це дозволяє покращити охолодження гальм, що важливо на дорозі з частою зміною темпу.

Автомобілі з відкритими колесами, як правило, легші порівняно з автомобілями з закритими колесами, що означає швидше прискорення та вищі максимальні швидкості. Відсутність кузова, що охоплює колеса, зменшує опір, що дозволяє транспортному засобу легше рухатися по повітрю.

Автомобілі з відкритими колесами зазвичай легші та аеродинамічніші, ніж інші типи гоночних транспортних засобів. Вони розроблені для максимальної швидкості та керованості. Вони також, як правило, мають більш передові технології та вищі рівні кінських сил порівняно з іншими типами гоночних автомобілів.

Передній привід (FWD) Він передає потужність безпосередньо на передні колеса та утримує більшу частину своєї ваги на передніх колесах, допомагаючи водіям зберегти зчеплення на слизькій дорозі. FWD також є компактною системою, яка важить менше, ніж інші трансмісії, і звільняє додатковий простір у кабіні для водіїв.

Колеса гоночного автомобіля з відкритими колесами розташовані подалі від транспортного засобу та піддаються впливу повітря. Ці автомобілі зазвичай мають одномісні кабіни, де голова водія піддається впливу повітря. Автомобілі із закритими колесами, такі як туристичні та стандартні автомобілі, тримають колеса під кузовом автомобіля, закритими крилами.

Автомобілі з відкритими колесами створені як для шосейних гонок, так і для гонок на овальних трасах. Автомобілі з відкритими колесами, які мають ліцензію на використання на дорогах загального користування (вуличні дозволені), такі як Ariel Atom, є рідкістю, оскільки вони часто непрактичні для щоденного використання.