Яка основна функція желатину?

Желатин – це білок, виготовлений з тваринного колагену, як правило, коров'ячого та свинячого. Його зазвичай використовують для виготовлення капсул, косметики, мазей і харчових продуктів. Колаген є одним із матеріалів, які утворюють хрящі, кістки та шкіру. Прийом желатину може збільшити вироблення колагену в організмі.

Желатин можна використовувати як стабілізатор, згущувач або текстуратор в таких продуктах, як йогурт, вершковий сир і маргарин; він також використовується в продуктах зі зниженим вмістом жиру, щоб імітувати відчуття жиру в роті та створити об’єм.

Желатин використовується в харчовій промисловості для покращує еластичність, консистенцію та стабільність і важливий агент у фармацевтичній промисловості з точки зору процесу інкапсуляції та плівкоутворення (Gómez-Guillén et al., 2002). Крім того, желатин піддається гідролізу для використання в якості джерела біоактивних пептидів.

Згідно з дослідженнями, коли ваше тіло може ефективно розщеплювати та засвоювати їжу, яку ви їсте, ви зменшуєте запалення в кишечнику та отримуєте більше користі від кожного шматочка. Желатин також допомагає ущільнити товсту кишку, щоб поживні речовини могли засвоюватися.

Желатин – це чистий натуральний білок, який не містить компонентів ГМО. Він не містить глютену, холестерину, жиру та вуглеводів, а також не викликає алергенів. Желатин – це макромолекула з багатьма важливими властивостями. Найважливішими є його міцність гелю, температури схоплювання і плавлення і його в'язкість.

При прийомі всередину: Желатин зазвичай вживається в харчових продуктах. Можливо, він безпечний при короткочасному використанні у великих кількостях як ліки. Але прийом високих доз 15 грамів на день може збільшити ризик побічних ефектів, в тому числі біль у горлі, набряк ясен і виразки в роті. Желатин походить від тварин.