Яка різниця між дислокаційним ковзанням і повзучістю?
загалом,
ковзання не сильно залежить від температури, тому дислокаційна повзучість є основним механізмом повзучості для низьких і помірних температур, а також вищих напружень, завдяки n = 4–6 степеневій залежності.
Дислокаційне ковзання в напівпровідниках відбувається шляхом одночасної перегрупування зв’язків у ядрі дислокації, що сприяє термічному зародженню та руху пар кінків атомного масштабу. З: Матеріалознавча енциклопедія: Наука і техніка, 2001.
Коли дислокація рухається ковзанням, як показано на рис. 2, вона залишається в тій самій площині ковзання. Цей процес, званий консервативним рухом, може відбуватися при відносно низьких температурах. Підйом, з іншого боку, є неконсервативним рухом, який передбачає створення та міграцію точкових дефектів.
Дислокаційна повзучість включає рух дислокацій через кристалічну решітку матеріалу, на відміну від дифузійної повзучості, при якій дифузія (вакансій) є домінуючим механізмом повзучості. Це викликає пластичну деформацію окремих кристалів, а отже, і самого матеріалу.
Є два основних типи дислокацій сидячі дислокації, які є нерухомими, і ковзаючі дислокації, які є рухомими. Прикладами сидячих дислокацій є сходово-стрижнева дислокація та з’єднання Ломера–Коттрелла. Двома основними типами рухливих дислокацій є крайові та гвинтові.
Повзучість дислокацій — це процес у матеріалознавстві, який включає рух дислокацій через кристалічні структури, уможливлюючи деформацію шляхом розриву зв’язків уздовж лінії атомів, а не всієї площини, таким чином сприяючи пластичності металів.