Яка різниця між колією з баластом і без баласту?

Можуть використовуватися два види колії: з баластом і без баласту. У першому рейки сидять над бетонними шпалами, які розподіляють навантаження на шар баласту; натомість у другому випадку рейки спираються на бетонні плити (Ремпелос та ін., 2020).

На безбаластних коліях, рейки мають або дискретну підтримку, або постійну підтримку. Рейки з окремою опорою сидять на еластомерних прокладках і жорстко кріпляться до спеціальних типів бетонних шпал. Ці шпали встановлюються безпосередньо в бетон або в гумові «чоботи», і обидва потім встановлюються в бетон.

… високошвидкісна залізниця в основному складається з колії з баластом і колії без баласту. Основна відмінність між двома колійними структурами полягає в тому безбаластна колія зазвичай використовує жорстку бетонну конструкцію замість шару баласту в баластній колії, як показано на рис.

Баластована колія є різновид традиційної залізничної колії. Баластована колія зазвичай складається із сталевої рейки, залізничної шпали, залізничного кріплення та баластної дошки. Теоретично, баластна колія є створенням розвитку залізничної колії. У 1865 році була завершена основна конструкція сучасної колійної споруди.

Залізничні колії з бетонних плит зазвичай мають вищі початкові капітальні витрати, але нижчі експлуатаційні витрати в порівнянні з баластними коліями. Однією з причин підвищених експлуатаційних витрат на баластних лініях є необхідність більш частого технічного обслуговування (наприклад, трамбування для збереження геометрії колії).

Міністр залізниць Ашвіні Вайшно опублікував відео про першу в Індії безбаластну колію, призначену для швидкісних поїздів, з обмеженням швидкості 320 км/год. Ця інноваційна гусенична система, відома як «Баластна колія» або «Плитна колія», складається з готових плит із кріпильними пристроями. Він спирається на RC гусеницю товщиною близько 300 мм.