Яка різниця між мостом H і повномостовим інвертором?
Повномостовий перетворювач складається з двох ніг напівмостового перетворювача [3] і є кращим над напівмостом у вищих номінальних значеннях потужності. З тим же д.с. вхідної напруги, максимальна вихідна напруга повномостового перетворювача вдвічі перевищує напругу напівмостового перетворювача.
Визначення: повний мостовий однофазний інвертор — це комутаційний пристрій, який генерує вихідну напругу змінного струму прямокутної форми при застосуванні вхідного постійного струму шляхом налаштування перемикача в положення «УВІМКНУТИ» та «ВИМКНУТИ» відповідно до відповідної послідовності перемикання, де генерована вихідна напруга має форму +Vdc, -Vdc або 0.
Основна проблема багаторівневого інвертора з каскадним h-мостом (CHBMLI) вимагає більше комутаційних пристроїв для більш високих рівнів напруги, що збільшує розмір, вартість і простір електромобіля (EV).
Електронна схема, яка дозволяє подавати напругу на навантаження в будь-якому напрямку. Основна ідея полягає у використанні чотирьох керованих електронних перемикачів, які попарно перемикають стани.
Повномостовий інвертор має дві гілки, що складаються з двох напівпровідникових перемикачів у кожній з них із навантаженням, підключеним у центральних точках двох гілок. Основним недоліком напівмостового інвертора є те, що для цього потрібне трипровідне живлення постійного струму, яке значно обмежене для практичних застосувань.
Недоліки Full-Bridge перетворювачів
- Комутаційні пристрої можуть бути дорогими, тому має сенс включити відповідні схеми керування, які забезпечують хороший захист пристрою, можливість плавного пуску та швидкі схеми драйверів із сильним струмом.
- Схема синхронізації є складною, і потрібні два драйвери високої сторони.