Яка різниця між рафінованим і нерафінованим воском?

Очищений парафіновий віск можна використовувати в різних цілях, таких як виготовлення свічок, косметика, фармацевтика та харчова промисловість. Він часто прозоріший, чистіший і якісніший, ніж неочищений віск. Конкретний метод очищення може відрізнятися залежно від типу воску та його призначення.

Нерафінована речовина пахне медом і має фантастичний смак. Чому ми включаємо його у рецептури? Рафінований варіант зовсім не має запаху. Згущує і зміцнює формулу.

Повністю очищені воски є отримані з нафти шляхом ретельно контрольованого процесу переробки і в основному складаються з нормальних парафінових вуглеводнів з прямим ланцюгом, які надають відмінний блиск і водовідштовхувальні властивості.

Нерафінована олія має більш виражений смак, колір і аромат, ніж рафінована олія. Як і нерафінована цільнозернова мука, нерафінована олія є більш поживною та має менший термін зберігання, ніж рафінована. Нерафіновані олії найкраще використовувати без нагрівання в заправках або при пасеруванні чи запіканні на слабкому вогні.

Більшість заводів для очищення бджолиного воску використовуватимуть комбінацію таких процесів: Розтопіть і промийте віск у киплячій воді, щоб видалити великі домішки, такі як пісок. Відбілювання кислотами, пероксидами, парою і традиційно природним сонячним світлом.

Характеристики бджолиного воску Ці варіації залежать від багатьох факторів, зокрема де бджоли шукали корм, для чого використовувався віск у вулику та як довго віск був у вулику. Новий бджолиний віск, який часто використовують для закупорювання, має найсвітліший колір. Вплив пилку та меду може призвести до темнішого, більш золотистого бджолиного воску.