Яке найчастіше місце потрапляння стороннього тіла в око?
Найпоширенішими місцями виявлення стороннього тіла є під повікою або на поверхні ока. Ті, хто найбільше схильні до ризику потрапляння чужорідного тіла в око, – це працівники торгівлі, наприклад, робітники, дроворуби, слюсарі та токарі, котлярі, люди, які кують метал по металу, садівники та використовують моторизовані інструменти.
Однак при очевидній травмі очного яблука слід уникати будь-якого надмірного тиску на глобус, оскільки це може призвести до екструзії внутрішньоочного вмісту. Більшість сторонніх тіл знаходиться в задній сегмент.
З аспірованих сторонніх тіл 80-90% застряють у бронхах. У дорослих сторонні тіла бронхів мають тенденцію застрягати в правий головний бронх через його менший кут конвергенції порівняно з лівим бронхом і через розташування киля зліва від середньої лінії.
Металеві та магнітні предмети є найпоширенішими IOFB. Органічні матеріали, такі як рослинна речовина або вії, викликають серйозну реакцію тканин, є сильно забрудненими та пов’язані зі значним ризиком ендофтальміту. Крім того, механізм проникнення та розмір предмета також є факторами ступеня травми.
Обережно огляньте око, щоб знайти предмет. Відтягніть нижню повіку вниз і попросіть людину подивитися вгору. Потім тримайте верхню повіку, поки людина дивиться вниз. Якщо предмет плаває в слізній плівці на поверхні ока, спробуйте використати крапельницю для ліків, наповнену чистою теплою водою, щоб змити його.
Іншими поширеними чужорідними тілами є батарейки, частини іграшок, кістки (тобто курки чи риби) та ювелірні вироби. Більшість зустрічається в шлунок (60%) на момент презентації. Лише від 10 до 20 відсотків потребують ендоскопічного видалення, а менше 1 відсотка потребують хірургічного втручання [1, 7, 9].