Які були слабкі сторони плану Шліффена?

Поєднання бельгійської оборони свого периметра та швидкої мобілізації російської армії для нападу на Східну Пруссію поклали край плану Шліффена. Припущення про повільну російську мобілізацію була слабкість плану.

У 2022 році американський історик Майкл Нейберг підкреслив, що план Шліффена був надто амбітний, вимагав занадто багато від німецьких солдатів, не зміг забезпечити достатню кількість припасіві втягнув у конфлікт Британію та Францію, перетворивши балканську кризу на світову війну.

Історики розходяться в думках щодо того, чи скорочення чисельності військ вторгнення була основною причиною провалу плану Шліффена. Серед інших факторів опір бельгійців був сильнішим, а британський експедиційний корпус вийшов на поле раніше, ніж очікували німці.

У 1914 році для активації плану Шліффена німецька армія вимагала перетнути нейтральну Бельгію для швидкого доступу до Парижа. Цей крок Німеччини, зроблений 3 серпня, остаточно ввів британців у Першу світову війну, оскільки Дії Німеччини порушили Лондонський договір 1839 року, який Великобританія гарантувала Бельгії.

План Шліффена мав на меті швидку поразку Франції через Бельгію, використовуючи швидкість і стратегічну спрямованість. Проте це занижена опірність, зіткнувся з матеріально-технічними проблемами та спровокував вступ Британії у війну, продемонструвавши критичні недоліки плану.

Це послабило німецькі сили в їхніх спробах ефективно виконати план Шліффена, оскільки їм доводилося воювати на двох фронтах одночасно. Підсумовуючи, нездатність швидко виконати план і несподівана російська мобілізація були двома основними подіями, які завадили успіху плану Шліффена.