Які функціональні групи характерні для моносахариду?

Відповідь і пояснення: Усі моносахариди мають дві функціональні групи: карбонільна група і гідроксильна група. Карбонільна група – це вуглець з подвійним зв'язком з киснем. Гідроксильна група являє собою кисень, пов'язаний з воднем.

Моносахариди класифікуються за трьома різними ознаками: положення карбонільної групи, кількість атомів вуглецю та його хіральна орієнтація. Моносахарид є альдозою, коли карбонільна група є альдегідом (RCOH), але є кетозою, коли карбонільна група є кетоном (RCO).

Всі моносахариди складаються з ланцюга вуглецю, і кожен вуглець у цьому ланцюзі зв’язаний з киснем одинарним або подвійним зв’язком. У моносахариді є лише один атом вуглецю, який має подвійний зв’язок з киснем; усі решта атомів вуглецю мають одинарні зв’язки (як спиртова група).

Якщо моносахарид лінійний, то ви знайдете або альдегідна, або кетонна функціональна група разом із гідроксильними функціональними групами (або спиртовими функціональними групами). Якщо моносахарид є циклічним, то ви знайдете або напівацетальну, або напівкетальну функціональну групу, довгу з гідроксильними функціональними групами (спирти).

Моносахариди мають спиртові групи (первинні і вторинні) і альдегідні або кетонові групи.

Всі моносахариди мають наступні фізичні властивості;

  • Вони легко розчиняються у воді.
  • Вони не можуть бути розбиті на простіші цукру.
  • Вони солодкі на смак.
  • Вони носять відновний характер.
  • Вони демонструють явище стереоізомерії.