Який приклад компанії, що займається наживкою?

Автосалони та авто брокери також відомо, що вони використовували різні форми наживки та перемикання або подібні тактики, як-от рекламування транспортних засобів в Інтернеті за вигідною ціною, лише для того, щоб клієнт дізнався, що конкретний автомобіль більше не доступний, а також додавання за купу додаткових комісій…

Планшета чи іншого рекламованого продукту немає в наявності, але клієнт повідомляє, що доступні інші, подібні варіанти – за вищою ціною. Наприклад, постачальник може спробувати продати клієнту набагато менший планшет, який у всіх аспектах поступається тому, що рекламується за 100 доларів.

Прикладом цього типу шахрайства є показ онлайн-реклами зі знижкою 60% на дорогий продукт. Коли покупець натискає оголошення, він може виявити, що цей продукт «розпродано», але є інші схожі, дорожчі товари.

Це "приманка та перемикач". шахрайство з метою введення покупців в оману, за допомогою якого продавець рекламує привабливу, але справжню пропозицію продати продукт або послугу, яку продавець насправді не має наміру продавати. Натомість продавець пропонує недорогу, дефектну або небажану альтернативу.

Наприклад, клієнта може заманити реклама високоякісного телевізора, але потім продавець переконає його придбати модель нижчої якості з меншою кількістю функцій.

Співбесіда за принципом «приманки та перемикання» — це коли потенційний працівник наймає іншу особу, яка буде заміною під час процесу співбесіди. Продавці в Інтернеті використовують принцип «наживи й перемикай». показ фотографії бажаного товару для продажу, а потім відправка дешевшої копії товару або зображення товару.