Коли проводять амніоцентез: показання та рекомендації

Амніоцентез – це процедура отримання проб сечової рідини плоду з метою оцінки його здоров'я та виявлення можливих генетичних аномалій. Ця процедура стає необхідною, коли у пацієнтки є підстави вважати, що дитина може бути схильна до певних ризиків або наявність генетичних відхилень.

Однією з підстав для проведення амніоцентезу є результати попередніх обстежень та аналізів, які свідчать про високий ризик виникнення генетичних аномалій у дитини. Також процедура може бути рекомендована у випадках, коли у вагітної є родичі з генетичними захворюваннями або якщо попередня дитина мала генетичні порушення.

Іншим фактором, який може спричинити проведення амніоцентезу, є вік вагітної. У жінок віком понад 35 років збільшується ймовірність народження дитини з хромосомними аномаліями, тому лікар може рекомендувати цю процедуру для більш точного виявлення можливих ризиків.

УмоваКоли потрібно робити амніоцентез
Матері вік старше 35 роківПроцедура може бути рекомендована, оскільки розширений генетичний скринінг може бути корисним для визначення ймовірності виникнення хромосомних аномалій.
Високий ризик генетичних порушеньЯкщо існує високий ризик успадкованих генетичних порушень, амніоцентез може бути рекомендований для визначення цих порушень у плода
Анатомічні аномалії плодаУ разі виявлення вроджених аномалій плода на УЗД, амніоцентез може бути виконаний для більш детальної оцінки стану плода
Попередні випадки генетичних порушеньЯкщо раніше були випадки генетичних порушень у сім'ї, амніоцентез може бути рекомендований визначення цих порушень в плода
Неуточнені результати скринінгуЯкщо результати розширеного генетичного скринінгу неоднозначні або викликають сумніви, амніоцентез може бути виконаний для більш точної інформації

Амніоцентез у більшості випадків проводиться у терміні 16-19 тижнів вагітності. Однак за наявності підозри на розвиток захворювань генетичного характеру або вади розвитку процедуру можуть призначити і на ранніх термінах вагітності.

На якому терміні краще робити амніоцентез?

Цей аналіз робиться після 16 тижня вагітності, і в його процесі проколюють плодовий міхур і беруть пробу амніотичної рідини, в якій знаходяться клітини відмерлі плода.

Що є показанням для виконання амніоцентезу?

Показання Амніоредукція (при багатоводді). Інтраамніальне введення препаратів для переривання вагітності у другому триместрі. Оцінка стану плода у другому та третьому триместрах вагітності (ступінь тяжкості гемолітичної хвороби, зрілість сурфактантів легень, діагностика внутрішньоутробних інфекцій).

Який ризик амніоцентезу?

Багато хто побоюється робити перевірку навколоплідних вод, вважаючи, що вона підвищує ризик викидня, але якщо подивитися на факти, то можна побачити, що насправді ризик дуже низький: ризик мимовільного аборту внаслідок амніоцентезу становить приблизно 0,5%.

Які наслідки можуть бути після амніоцентезу?

В однієї з кожних 100-200 жінок у результаті амніоцентезу відбувається викидень. Амніоцентез, зроблений протягом першого триместру, дає більший ризик викидня, ніж амніоцентез після 15-го тижня. В однієї з кожних 1000 жінок після амніоцентезу розвивається інфекція матки.