Чого ні в якому разі не можна робити з жирним вогнем?
НЕ гасіть вогонь жиру водою чи молоком, тощо… Якщо ви це зробите, він вибухне у вогненну кулю. Розливання води може призвести до розбризкування масла та поширення вогню. Вода, що випаровується, також може нести частинки жиру, що також поширює вогонь.
У разі пожежі жиру НІКОЛИ не робіть нічого з наступного:
- НІКОЛИ не пересувайте горщик. Ви можете бризнути на себе палаючою олією або поширити вогонь.
- НІКОЛИ не використовуйте воду. Вода і масло не змішуються. …
- НІКОЛИ не ставте продукти для випікання на вогонь. …
- НІКОЛИ не намагайтеся загасити вогонь легкозаймистими матеріалами.
Ніколи не використовуйте борошно або воду для гасіння вогню. Борошно є горючим, а вода може поширити вогонь. Ніколи не намагайтеся винести палаючу каструлю з кухні; Це може призвести до серйозних опіків і вогонь може поширитися.
Якщо у вас на кухні горить жир, залишити каструлю і вимкнути джерело тепла. Зробіть кроки, щоб перекрити надходження повітря до вогню, накривши каструлю кришкою або використовуючи сіль чи харчову соду. Ніколи не використовуйте воду для розпалювання жиру. Розумно мати на кухні вогнегасник класу K.
Ніколи не намагайтеся перенести палаючу каструлю/каструлю назовні Багато людей роблять цю поширену помилку, оскільки на той час це здається логічним. Однак палаюче масло може розлитися, і воно може обпекти вас та інші легкозаймисті предмети, з якими воно контактує.
Чого слід уникати
- Не використовуйте холодну воду для охолодження опіку.
- Не розбивай пухирі. Пухирі допомагають захистити від інфекції. Якщо пухир все ж лопне, обережно промийте це місце водою та нанесіть мазь з антибіотиком.
- Не намагайтеся зняти одяг, який застряг в опіку.