Що сталося після Гренвільського орогенезу?
Після Гренвільського орогенезу, колапс розтягування та розлом призвели до розпаду Родинії. Початковий рифтинг вздовж цього колізійного шва зареєстрований відкриттям океану Япет ~620–550 млн. років (Williams and Hiscott, 1987, Thomas, 1991, Cawood et al., 2001).
Гренвільський орогенез названий на честь села Гренвіль у Квебеку, і цей термін широко використовується для позначення низки мезопротерозойських тектонічних подій, які відбулися між 1,3 і ~1,0 млрд років тому. розвиток ряду орогенів, які, можливо, простягнулися по всій земній кулі майже на 10 000 км.
Гренвільський орогенез також був одним із кількох докембрійських зіткнень континентів, які призвели до складання суперконтинент Родінія, яка утворилася між 1,4 мільярда і 900 мільйонів років тому. Родинія містила більшу частину або всю сушу Землі.
Карта показує конфігурацію континентів під час розколу (рифтингу) Родинії (континенту, який утворився після Гренвільського орогенезу). Коли Лаврентія відокремилася від решти Родінії, утворився новий океан Океан Япет (Hartz і Torsvik, 2002).
Гренвільський орогенез був тривалим періодом мезопротерозойського гороутворення, пов’язаним зі складанням суперконтинент Родінія.
Орогенез відноситься до процесу гороутворення, коли швидкість підняття поверхні перевищує ерозію, що призводить до утворення гірської системи. Це включає в себе деформацію, що виникає під час зближення та зрощення тектонічних плит, і зумовлена стисненням, гравітацією, теплом і кліматом.