Що таке каністра на війні?

Каністровий постріл є різновид протипіхотних артилерійських боєприпасів. Він використовувався з появи порохової артилерії в західних арміях і особливо часто використовувався на суші та на морі в різних війнах 18-го та 19-го століть. Каністра досі використовується в сучасній артилерії.

Каністра кругла була тонкостінний металевий циліндр, наповнений мушкетними кулями або великими свинцевими чи залізними кулями та тирсою. Залежно від діаметра каналу стовбура, типовий каністровий постріл Громадянської війни був невеликим. 65 дюймів і розміром до 2 дюймів.

Ймовірно, їх використовували як виноградну або каністрову дробину. Виноградна дробка – це скупчення з декількох невеликих кульок, зв'язаних або обмотаних полотном в пучок. Каністровий дроб – це невеликий дроб, укладений у дерев’яну або металеву каністру, яка розривається під час пострілу.. Як правило, свинець використовувався для каністрової дроби, тоді як залізо використовувалося для виноградної дроби.

Каністровий постріл – названий через ці залізні кульки були упаковані в жерстяну каністру для стрільби – був розроблений як зброя останнього випадку, яку використовували відчайдушні гарматники для вогню по ворогам, які атакували гармати.

Каністра була ефективною лише на малих дистанціях, 400 ярдів або менше, але, як вибух із гігантської обрізної рушниці, маса снарядів поширювалась і знищувала все, що було внизу.

Мабуть, найпоширенішою хворобою, яка вражала солдатів, які перебували в таборі, під час Громадянської війни були розлади кишечника. Хвороба, як діарея, так і дизентерія, була настільки поширеною, що її почали називати «пробіги”, оскільки люди, які страждають від цього, часто поспішають шукати вигрібну яму.