Що таке омматідій ока?

Складні очі членистоногих, таких як комахи, ракоподібні та багатоніжки, складаються з одиниць, які називаються омматідіями (sg.: ommatidium). Омматідіум містить кластер фоторецепторних клітин, оточених опорними клітинами та пігментними клітинами. Зовнішня частина омматідія покрита прозорою рогівкою.

Кожен омматідій містить від шести до восьми сенсорних рецепторів, розташованих під рогівкою та заломлюючим конусом і оточений пігментними клітинами, які регулювати інтенсивність освітлення. Кожен омматідій може діяти як окреме око і здатний реагувати на власне поле зору.

Чим більше омматідій містить складне око, тим чіткіший образ він створює. Очі мухи нерухомі, але їх положення та сферична форма дають їй майже 360-градусний огляд навколишнього середовища. Очі мухи не мають зіниць і не можуть контролювати, скільки світла потрапляє в око, або фокусувати зображення.

Кілька лінз, які називаються омматідіями, працюють разом, щоб утворити складні очі у коників. Ці лінзи відповідають за взяття невеликих світлих частин із повного зображення. Потім ці окремі кадри потрапляють у мозок коника, де зливаються в одну картинку.

У плодових мух (рід Drosophila) кількість омматидій на одне око коливається приблизно від Від 600 до 1500, тоді як діаметр омматідій коливається приблизно від 15 до 22 мкм (Arif та ін., 2013; Gaspar та ін., 2019; Keesey та ін., 2019; Posnien та ін., 2012; Ramaekers та ін., 2019; Reis та ін., 2020).

Щодо структури, людське око має одну велику лінзу тоді як очі комах мають багато маленьких лінз, по одній лінзі на субодиницю ока (омматідій). Кожна лінза омматідіуму фокусує світло на невеликій кількості світлочутливих клітин без будь-яких налаштувань.