Що таке плазма з ефектом Гіббса-Доннана?

Відмінності в рН і концентраціях електролітів є характеристиками ефекту Гіббса-Доннана висока концентрація аніонних білків у плазмі витягує натрій і калій з інтерстицію, а хлорид слідує за катіонами, намагаючись зберегти електронейтральність.

Ефект Гіббса–Доннана (Джосія Гіббс, Фредерік Доннан, 1911) описує поведінку заряджених частинок через напівпроникну мембрану. Оскільки деякі частинки не можуть дифундувати через мембрану (наприклад, білки), їх електростатична присутність призведе до асиметричного розподілу проникних іонів.

Ефект Доннана виникає не лише за наявності мембрани, але й коли існує межа між багатими на поліелектроліти та бідними на поліелектроліти розчинами.

У медицині та біомедичній інженерії теорія Гіббса–Доннана найчастіше використовується для опису складу плазми крові (багатої білками), відокремленої стінкою капіляра від інтерстиціальної рідини (з низьким вмістом білка)14–17 або діалізатором чи фільтром. мембрана з безбілкової діалізної рідини18–20.

Ефект Гіббса–Доннана (також відомий як ефект Доннана, закон Доннана, рівновага Доннана або рівновага Гіббса–Доннана) — це назва поведінка заряджених частинок поблизу напівпроникної мембрани, які іноді не в змозі розподілити рівномірно по обох сторонах мембрани.

Оскільки накопичення іонів у будь-якій клітині супроводжується осмосом молекул води, запобігає набряку клітини через ефект Доннана клітинних білків через дію Na+/K+ насосів. Вони викидають 3 Na+ і імпортують 2 K+ у кожному циклі, тому частина води також залишає клітину.