У чому полягає гостра токсичність аспартаму?

Автори огляду 2017 року дійшли висновку, що аспартам може вплинути на імунну систему і, як наслідок, це може призвести до окислювального стресу та запалення. Їхні висновки показали, що аспартам може впливати на клітини різних органів тіла, включаючи мозок, серце, печінку та нирки.

Аспартам (α-аспартил-1-фенілаланін-о-метиловий ефір), штучний підсолоджувач, пов’язаний з поведінковими та когнітивними проблемами. Можливі нейрофізіологічні симптоми включають проблеми з навчанням, головний біль, судоми, мігрень, дратівливість, тривога, депресія та безсоння.

Ці сполуки в дозах, яким зазвичай піддаються споживачі аспартаму, не вважаються шкідливими. ВООЗ зберігає прийнятний добовий поріг споживання аспартаму на рівні 40 мг на кілограм (кг) (1 кг дорівнює 2,2 фунтам) маси тіла. Порогове значення FDA вище 50 мг на кг маси тіла.

У перші кілька днів після виключення аспартама зі свого раціону ви можете відчувати тягу до солодкого та легкі симптоми детоксикації аспартама. Це може включати тягу до солодкого, а також перепади настрою. Ці наслідки є тимчасовими і зазвичай зникають протягом тиждень або два.

Або ще краще — без додавання цукру. Це ваш найкращий вибір. «Дійсно, і цукор, і штучні підсолоджувачі є проблемою для вашого здоров’я», — каже спеціаліст із функціональної медицини Мелісса Янг, доктор медичних наук. «Але якщо ми порівнюємо, що гірше, штучні підсолоджувачі набагато гірші за цукор.”