У чому різниця між Guinness і Porter?

Різниця між Стаутом і Портером Смажений ячмінь додає солодкості портерам. Несоложений смажений ячмінь додає смак кави та горілого, які ми часто асоціюємо зі стаутами, водночас додаючи сухого смаку, який ми відчуваємо в пиві, як-от Guinness.

Guinness Extra Stout спочатку називався «Extra Superior Porter» і не отримав назву «Extra Stout» до 1840 року. Сьогодні Терміни стаут ​​і портер використовуються різними пивоварнями майже як взаємозамінні для опису темного пива, і мають більше спільного, ніж відмінностей.

Що таке пиво Портер? Портер — різновид темного пива, яке було розроблено в Лондоні, Англія, у 1700-х роках. Носильники є виготовляється з солодового ячменю, і часто вариться шляхом верхового бродіння з елевими дріжджами, що означає, що бродіння відбувається біля верхньої частини ємності.

Історично кажучи, першим із двох стилів був портер, який народився приблизно 300 років тому з англійських коричневих елів того часу. Стаути з’явилися після, як міцніші, повніші версії портерів, або ж «стаут ​​портери». Коли в пабі пропонували і стаут, і портер, стаут ​​завжди був міцнішим пивом.

Так, Guinness є найпопулярнішим стаутом у світі. Стаут — це категорія пива, яка найбільш відома своїм насиченим темним кольором і характерною кремовою головкою.

Гіннес Гіннес. Guinness, найбільш продаване ірландське пиво у світі, бере свій початок у 1759 році. Виготовляється зі смаженого ячменю, хмелю, дріжджів і води. Гіннес стаут має чорний колір, але компанія заявляє, що офіційний колір – темно-рубіновий.