Яка різниця між platano maduro та verde?

З того, що я зібрав, є три види бананів: платано (подорожник), макеньо (червоний банан) і Гвінео

Гвінео

Зелені банани є незрілі банани, які використовуються в кухнях усього світу. Вони мають більш тверду консистенцію та крохмалистий, злегка терпкий смак порівняно зі своїми стиглими аналогами.

https://en.wikipedia.org › wiki › Зелений_банан

/Банано (Банан). Якщо це було недостатньо заплутаним, існує два способи позначення подорожників залежно від того, наскільки вони стиглі: Мадуро (стиглий подорожник) і Платано Верде (незрілий подорожник.)

Подорожник їдять стиглим і недозрілим. Незрілі (або зелені) подорожники відомі іспанською мовою як «platano verde», а в Іспанії та інших країнах «plátano macho» або «кулінарні банани».. «Plátanos maduros», «plátano dulce» і «plátanos amarillos» — найпоширеніші іспанські назви стиглих подорожників.

Існує два основних різновиди подорожника: валторна та франц. Грона подорожника ріжкового менші за французькі, плодів у них менше. Французькі подорожники, навпаки, мають великі грона з великою кількістю плодів. У всьому світі плантани становлять близько 85% усіх вирощених бананів.

У зеленому подорожнику трохи більше вуглеводів і клітковини, тоді як у жовтому подорожнику більше цукру. З огляду на це, усі подорожники є хорошим джерелом клітковини, яка містить від 4,5 до 6 грамів на блюдо — 16–21% добової норми.

Вважається, що дві групи подорожників мають спільне походження: подорожник ріжковий і подорожник французький. Обидва види ростуть в Індії, Африці, Єгипті та тропічній Америці. Французькі подорожники також зустрічаються в Індонезії та на островах Тихого океану.

Якщо це було недостатньо заплутаним, є два способи посилатися на подорожники залежно від того, наскільки вони стиглі: Maduro (стиглий подорожник) і Platano Verde (незрілий подорожник.)