Як вірус сказу впливає на організм людини – ефекти та прояви хвороби

Вірус сказу – це захворювання, яке викликається ретровірусом, який атакує нервову систему, призводячи до смерті заражених тварин та людей. Вірус передається через контакт з інфікованою твариною, зазвичай через укуси чи подряпини.

Як діє вірус сказу на організм? Після потрапляння вірусу в організм він починає активно розмножуватися і поширюватися по нервових тканинах. Вірус проникає в нервові клітини, де він може перебувати в тихому стані протягом тривалого часу, перш ніж спричинити симптоми сказу.

Як тільки вірус досягає головного мозку, він починає атакувати нервові клітини та викликати запалення. Внаслідок цього процесу порушується нормальне функціонування нервової системи, що призводить до появи характерних симптомів сказу. Вірус поступово поширюється по всьому організму через нервові шляхи, зрештою призводячи до смерті зараженого організму.

СимптомиПрояви
1. Головний біль– Поступове посилення болю
– Підвищення температури
– Відчуття печіння в очах
2. Блювота– Часте блювання
– Відсутність апетиту
– Слабкість та підвищена стомлюваність
3. Біль у м'язах та суглобах– Болісні відчуття при русі
– Набряк та почервоніння в області поразки
4. Підвищена дратівливість– Агресивність та нервозність
– Порушення сну та апетиту
– Галюцинації та марення
5. Судоми– Некеровані судоми
– Утруднене дихання
– Втрата свідомості
6. Сказ– Підвищена агресія до оточуючих
– Схильність до атак та укусів
– Зміна моторної активності

Проникнувши в мозок, вірус вражає клітини кори великих півкуль, довгастий мозок, мозок і ядра черепно-мозкових нервів. Одночасно з цим вірус опускається донизу. Так відбувається ураження всього організму. Результатом накопичення вірусу в організмі стають специфічні конгломерати – тільця Бабеші-Негрі.

Що відбувається з людиною при зараженні сказом?

Хворі дезорієнтовані, намагаються втекти, вкусити, нападають із кулаками, у них з'являються судоми, галюцинації, змінюється психіка. Характерною особливістю сказу у людей є фобії: тяжкі хворобливі спазми м'язів глотки та гортані, що супроводжуються судомами, що спотворюють обличчя, гикавкою, блюванням, страхом.

Які перші ознаки сказу у людини?

У хворого спостерігається субфебрильна температура (до 37,3оС), головний біль, слабкість, може бути нудота та блювання. Якщо рана на обличчі, то у людини розвиваються нюхові та зорові галюцинації. Психічні відхилення виявляються депресією, апатією, незрозумілою тривожністю, дратівливістю.

Чому за сказу не можуть пити воду?

У мозку є центр спраги, він при сказі працює, але через гіперрефлексію nervus vagus, спричинену вірусними частинками, хворий неспроможна пити, оскільки спроба вжити воду неминуче провокує спазми м'язів верхніх дихальних шляхів – хворий починає задихатися.

Як вірус сказу потрапляє до організму?

Основним засобом передачі вірусу є слина тварини, способом зараження – укус тваринам людини. Інфекція розвивається далеко не в кожному випадку: при укусі кінцівки ризик розвитку захворювання становить близько 23%, а у разі ушкодження шиї чи обличчя сягає 90%.